Nebankovky sú veľmi nebezpečné. Banky mi nechceli požičať pre nízku mzdu.Bojím sa exekúcie

Autor: Jakub Tinak | 20.7.2018 o 23:47 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  475x

Viem tak málo o živote, hoci som už zarábal aj vysoko nadpriemernú mzdu, ale aj poberal dávku v hmotnej núdzi.

Píšem tu už približne 10 mesiacov. Posledné tri mesiace však moje vnímanie zaujali témy pre mňa neveselé, resp. existenčné. Bol som mesiac v Pezinku na mužskom psychiatrickom oddelení. o čom som tiež napísal článok. Dnes mi došiel červený list, v ktorom bola predžalobná výzva na zaplatenie dlhu, o ktorom som si myslel, že som už dávno zaplatil. Je to dlh voči nebankovke, s ktorou sa však nedá komunikovať inak ako mailami, nakoľko je to zahraničná spoločnosť. V januári som uhradil dlžnú sumu, od čoho mám doklad a keď som sa ich pre istotu spýtal, či mám ešte nejaké záväzky voči ich firme, tak mi vypísali, že môj dlh činí 0,00 EUR. Ozval som sa aj exekučnej spoločnosti, nakoľko som tú splátku zaplatil, poviem pravdu, po prvej výzve. Aj tá exekučná spoločnosť ma potom už nekontaktovala, resp. aj im som pre istotu ešte volal a bolo mi opakovane povedané, že môj dlh je 0,00 EUR.

A dnes odrazu nachádzam v schránke červený list, kde stojí, že som dlžníkom a že som úhradu dlhu doteraz ignoroval a preto mi je zvýšený v mojom prípade o 200%. A to mám čas len do 27.7. na jeho úhradu, inak sa k nemu prirátajú ďalšie percentá, ktoré sumu zvýšia minimálne jeden a pol krát. A potom už bude rásť každým dňom. Čudujem sa prečo mi neposlali najskôr nejakú prvú, príp. ešte druhú, ale rovno mi posielajú príkaz, že ak teda vec do spomínaného týždňa nevyplatím, tak to pôjde na súd. A tam sa mi prirátajú tie trovy.

Uvedená nebankovka má pritom absolútne nefunkčnú komunikáciu so zákazníkmi cez telefón. Je to estónska firma, no telefónne čísla ma slovenské. Je to legálna, registrovaná spoločnosť, v ktorej som už mal predtým niekoľkokrát požičané.Keď som sa s nimi chcel spojiť ešte pred pol rokom, tak ani vtedy, ani teraz mi na moje hovory neodpovedali.

Píšem toto preto, aby si každý dal pozor na nebankovky. Viem, že ak mi niečo niekto napíše sem, tak to slová chvály nebudú. Ja som však roky poberal ID v sume menšej ako je životné minimum a nemal som ani nárok na žiadne príspevky, nakoľko žijem s matkou, ktorej penzia o nejakých 30 EUR prekračuje hranicu, aby som na nejaký príspevok nárok mal.

Našťastie som v ostatných dvoch rokoch stabilne pracoval a tak som si niektoré dlhy zmenšil alebo celkom vyplatil. Žiaľ, kvôli tej mesačnej hospitalizácii, ktorú tu spomínam som nakoniec predsa len bol nútený opustiť svoje predošlé miesto. Našťastie sa mi pomerne rýchlo podarilo nájsť nové miesto, avšak s nástupom až o 6 týždňov. Neviem, či tá exekútorská firma bude akceptovať moje argumenty. Som roztrasený, že s takouto inštitúciou mám vôbec čo do činenia. Vždy som svoje poplatky hradil načas.

Pracoval som kvôli chorobe istú dobu len na 1/2 úväzku alebo som robil tak nízko platené práce, že tam žiadna banka so mnou nechcela ani začať hovoriť o možnosti úveru. Je to kruté, z časti uvažujem aj o osobnom bankrote, no ako som už napísal, všetky dlhy aj u žalujúcej spoločnosti som vždy vyplácal načas. Ako mohlo nastať to, že mi naozaj neposlali aspoň žiadnu upomienku číslo 1,2,3, x, ale hneď predžalôobnú na červenom papieri? A ako je možné, že mi telefonicky aj mailom opakovane ozrejmovali, že dlžím 0,00 EUR?

Peniaze som potreboval často na bežné fungovanie, nakoľko môj ID (bol som 5 trokov nezamestnaný) a matkin dôchodok nedávali dokopy ani dve minimálne mzdy. A ako som už napísal, na nič som nemal nárok. Možno, ak by firma dala splátkový kalendár, tak by som úver vedel splatiť do 3 mesiacov. Nechcem písať sumu, no je to v stovkách eur. 

Asi na záver dodám len, aby si ľudia nepožičiavali od nebankových subjektov. Keď budem môcť, tak sa pokúsim zbaviť dlhov. Je pravdou, že som abstinujúcim hráčom automatov, na čo som tiež minul časť tých peňazí. Mladí, ani starí, nikdy si nepožičiavajte z nebankoviek. Viem, sucho napísané, ale to je slučka okolo krku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sme rodina už vo vláde nemala byť, ultimátum vypršalo

Peter Pčolinský žiadal splnenie požiadaviek do konca júlovej schôdze.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár sa prerátal, teraz je zradcom

Čo urobilo očkovanie so slovenskou politikou.


Už ste čítali?