Prečo spájam Chorvátsko s Rumunskom?

Autor: Jakub Tinak | 10.1.2019 o 17:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  114x

Moje pohľady na dve krajiny, pričom v jednej by som chcel raz žiť a je pritom u nás známa skôr negatívne..Druhá krajina je po ČR asi najznámejšia slovenskému turistovi a čoraz viac aj investorom.

Chorvátsko- ako hlásali v minulosti billboardy, tak "slovenské" more je práve tam.

Rumunsko- Nicolae Ceausescu, Dracula, korupcia, podvodníci s falošnými ZŤP a inými preukazmi žobrajúci a kradnúci naprieč Európou.

 

V Rumunsku, konkrétne v meste Calafat, kam by som sa chcel raz odsťahovať a v mieri tam žiť je priemerná cena dvojizbového bytu 18 000 EUR. Mesto je na hranici s Bulharskom, ospalé, bez perspektívy. Je však na krásnej rovine Valašskej nížiny v oblasti zvanej Oltenia a blízko neho je známe nálezisko thráckych vykopávok v Basarabi. Thrákovia boli pôvodní obyvatelia dnešného Rumunska a Bulharska, pričom v Rumunsku sa z thráckych kmeňov oddelili, resp. romanizovali Dákovia. Oproti mestu Calafat je bulharské mesto Vidin, kde je zničený takmer celý priemysel a mesto stratilo minimálne tretinu populácie v dôsledku vysťahovalectva. Nevybral som si Calafat náhodou.

 

Mal by som odtiaľ blízko k slovanskému svetu a to do Srbska a mesta Negotin a do Bulharska, do už spomínaného mesta Vidin. Rumunsko je však určite najbezpečnejšou a ekonomicky najsilnejšou z týchto troch krajín. Rumunčina si ma získala svojou krásnou spevavosťou. Viem, toto sa nazýva ružové okuliare. Avšak tým, že som bol roky nezamestnaný invalid s minimálnym dôchodkom, tak nemôžem dúfať v kúpu bytu tam, kde som vyrástol, teda v Bratislave, či v Trnave.

 

O Chorvátsko sa zaujímam do detailov. Podarilo sa mi predplatiť si chorvátsku obdobu časopisu týždeň nazývanú Globus. Čítam ho od A do Z a veľmi pozorne. Je to môj liek na depresie, často hoci sa necítim dobre ani užitočne mi Globus pomáha a napĺňa ma. V Chorvátsku majú o domy čoraz viac záujem naši i českí kupci. Nedávno som navštívil jednu prekladateľskú agentúru, kde mi povedali, že príležitostne potrebujú tlmočníkov práve na účely dohovorenia kúpy/predaja. Ako som sa nedávno dočítal v Globuse, v Chorvátsku je relatívne malý počet naozaj luxusných domov nad 2 mil. EUR, aspoň tak to hodnotí jeden veľmi úspešný podnikateľ s realitami. V Dalmácii stojí meter štvorcový od 1000-5000 EUR/meter štvorcový. Chorvátsko má rovnako ako Rumunsko veľké románske povedomie, ktoré sa najviac asi zachovalo na Istrii, no je prítomné v Dalmácii a to najmä v Zadare a Splite.

Obe krajiny majú menšiny tej druhej. V Rumunsku žijú v obciach Carasoova a Lupac. Držia si svoje tradície, hoci nemali, aspoň som o tom nečítal školu s vyučovaním v ich jazyku. V Chorvátsku je oveľa menšia skupina tzv. istrijských Rumunov, ktorí sú koncentrovaní v okolí mesta Rijeka v obciach Žejane a Kršan. Žijúcich hovorcov istrorumunského dialektu je len asi 500 až 1000. Istrijskí Rumuni sú príbuzní s Rumunmi (Vlachmi) v samotnom Rumunsku a tiež so skupinami nazývajúcich sa Aromuni, ktorých jazyk sa už dosť odlišuje od súčasnej rumunčiny a ktorí sú roztrúsení od Albánska, cez Macedónsko po celom Balkáne.

O Chorvátsku viem rozprávať hodiny. Počúvam ich hudbu- klapu (a capella viachlasy), tamburášov, husliarov, harmonikárov, gajdošov. Mnohé povedomie o Chorvátsku mi dala Univerzita Komenského, ostatné som sa naučil sám. Napriek tomu, že sa o Chorvátsko zaujímam, túžim žiť v Rumunsku. Rumunsko mi príde orientálnejšie, pestrejšie a trochu viac tradičnejšie. Samozrejme, Chorváti sú veľmi hrdými a majú aj výsledky v kolektívnych športoch a stále viac návštevníkov a cudzincov skupujúcich pôdu.

Rumunsko ma láka, nakoľko Rumuni si viac vytrpeli za socializmu a sú podľa mňa skromnejší. Hoci môj kolega z Bukurešti sa ma snažil vyviesť z omylu, keď som s ním robil v Dánsku a hovoril mi, že Rumuni, najviac práve tí z Bukurešti sú najarogantejší ľudia na svete. V Rumunsku som bol asi 12krát v Chorvátsku 4krát, a to na max. dve noci, kým v Rumunsku som bol aj 10 dní. Nechcem tieto krajiny len porovnávať.

Mnohé majú spoločné a to sú napríklad vynikajúca kuchyňa, hoci v Rumunsku asi ešte viac poznačená tureckou nadvládou. A samozrejme, rumunské ženy sú skoro samé brunety. Ale to už by som zachádzal do inej témy. Mám rád obe krajiny, tým nechcem povedať, že Slovensko nenávidím.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?