Ustašovci zo Zadaru v Bratislave alebo náčrt rozdielov medzi Balkánom a SR

Autor: Jakub Tinak | 16.9.2019 o 12:21 | Karma článku: 1,14 | Prečítané:  192x

Pár riadkov o zápase SR-Chorvátsko z mojej perspektívy s určitým časovým odstupom a mierny náhľad do balkánskej mentality..

Zazvonil zvoniec - a rozprávky je koniec. Takto zakončil komentátor Macel Merčiak, ktorého si inak veľmi vážim, nešťastný futbalový zápas medzi SR a Chorvátskom v Trnave, v ktorom sme utrpeli debakel 0:4. Ja som už deň potom chcel dať sem článok o tomto podujatí, no napokon som ho zmazal, pretože som usúdil, že je asi šitý veľmi horúcou ihlou a tak som si dal odstup takmer 2 týždne. Samotný zápas som videl možno z jednej štvrtiny, v ktorej žiaľ padli skoro všetky góly. Keďže Chorvátsko mám rád a sledujem ho, resp. sledoval som ho veľmi podrobne, tak mi niektoré veci, ktoré možno obyčajný divák nevidel neušli. A hlavne, bol som aj tak trochu ich aktérom.

 

Pracujem v americkej spoločnosti v centre mesta Bratislava. Keď som sa po víkende, v ktorom sa odohrával zápas prepravoval električkou cez Obchodnú ulicu, hneď mi udreli do očí dva nápisy na stene pri STU písané modrým sprejom. Na jednom stojí: "Ustaše Zadar" ,a pri ňom je načarbaný rovnakou farbou aj typické "Účko" ako znak tohto hnutia. A na druhom nápise stojí "Tornado Zadar on tour". Keďže popri tých budovách chodím denne, tak som vedel, že tieto nápisy nie sú staré. Žiaľ, potvrdil sa primitivizmus niektorých jedincov, ktorí museli po sebe zanechať za každú cenu stopu. Pritom, ak by takýto nápis napísali v rodnej krajine, ten by musel byť okamžite zmazaný a ak by ich nedajbože pri tom písaní niekto prichytil, tak by asi okrem poškodzovania majetku boli súdení aj za hanobenie rasy, národa, atd.. Balkánci však majú sprejerský prejav na mnohých miestach celkom bežne. Nápisy, ktoré však vypísali na stenách Bratislavy by sa rovnali asi tomu, akoby slovenskí fanúšikovia v centre Záhrebu vpísali propagáciu HSĽS a Hlinkovej gardy. Viem, možno väčšina Slovákov vníma tieto nápisy v Bratislave iba ako poškodenie majetku. Pokúsim sa v skratke vysvetliť čo ustašovské hnutie vykonalo a musím podotknúť aj to, že sa o ňom vedú v chorvátskej politike siahodlhé rozpravy ako azda nikdy predtým.

 

Ustašovské hnutie bolo v skratke hnutie, ktoré chcelo uskutočniť tisícročný sen Chorvátov o vlastnom štáte a tak pod vodcovstvom "poglavnika" Ante Pavelića vznikol Nezávislý štát Chorvátsko (chorvátsky Nezavisna država Hrvatska). Tento štát mal byť snom Chorvátov, ktorí od posledného kráľa Petra Svačića v stredoveku boli vždy v nejakom inom štátnom útvare. Nezívislý štát Chorvátsko siahal od Mostaru až po Zemun, resp. zaberal celé územie dnešnej Bosny a Hercegoviny a časti dnešného Srbska. Naopak, fašistické Taliansko zabralo prakticky takmer celé prímorské oblasti. Chorvátske ustašovské hnutie bolo podporované najmä nacistickým Nemeckom a likvidovalo obyvateľov židovskej, srbskej alebo rómskej národnosti. V rámci pogromov dochádzalo k neuveriteľne brutálnym praktikám voči spomenutým príslušníkom národov, pred ktorými sa aj sami Nemci pozastavovali. Zlikvidované boli veľké kolónie najmä sarajevských Židov, ktorí žili na tomto území od stredoveku a požívali pred vojnou úcty. Chorvátske ustašovské jednotky boli postupne porážané partizánmi Josipa Broza Tita, no boli územia, kde sa udržali aj po roku 1945, asi ako u nás vlasovci, banderovci a to keď už vznikla povojnová tzv.  "Druhá Juhoslávia".  Príslušníci tohto hnutia však boli naďalej veľmi aktívni v emigrácii počas trvania socialistickej Juhoslávie a to od Ameriky po Austráliu.

 

V Chorvátsku by si teda nemohli chuligáni len tak na verejnú budovu  nastriekať podobný nápis, o akých píšem tento blog. Na Balkáne, hlavne v bývalej Juhoslávii je však sprejerstvo veľmi rozšírené. Všetky stanice na trati Nový sad- Belehrad sú asi tak posprejované ako stanica Svätý Jur pri Bratislave. Taktiež vlaky sú veľmi silno poznačené týmito nápismi. Pamätám si, keď sme hrali na začiatku milénia kvalifikáciu proti Macedónsku. Dodnes som si všimol, že zostali v Bratislave nápisy: One life, one love -FC Vardar Skopje (Jeden život, jedna láska -FC Vardar Skopje = najpopulárnejší macedónsky klub).  Možno tu zbytočne konkretizujem javy, o ktorých si 99% ľudí nerobí starosti, lebo má iné - vážnejšie. Avšak je to moja cesta, môj svet a čo o Chorvátsku povedať viem a čo je aspoň trochu spojené s mojou rodnou krajinou - toho sa chytám, možno niekedy kŕčovite.

 

V Trnave, kde sa hral zápas, ktorého opisom som začal tento blog bol uplynulý víkend Tradičný trnavský jarmok. Zároveň sa však v piatok stretli dve futbalové mužstvá - Dávid s Goliášom -veď Chorváti sú vicemajstrami sveta. Ja som vycítil šancu a šiel som si po práci  ešte privyrobiť. Zahral som v parku pri zastávke Kollárova v miernom daždi niekoľko chorvátskych piesní, dúfajúc, že čo najviac fanúšikov v šachovnicových dresoch pôjde okolo. Keďže som šiel  z práce až o 18:30  , musel som do akcie zapojiť aj svoju mamu, ktorá mi hneď pri mojom príchode z práce do Trnavy podávala gitaru na stanicu Zápas začínal o 20:45, pričom chorvátské média odporúčali fanúšikom byť na štadióne už o hodinu skôr. Keď som si sadol v parku, zopár fanúšikov prešlo len tak popri mne. No jeden v Trnave pracujúci Srb mi za moje melódie vhodil dve 50 dinárové bankovky (cca 1 EUR).

 

Jediná melódia, na ktorú sa napokon Chorváti chytili bola oslavná pieseň Lijepa li si (Aká si mi krásna) od kontroverzného speváka Thompsona, ktorý je v Chorvátsku veľmi populárny, resp. je prvkom, ktorý rozdeľuje spoločnosť. Vystupuje pravidelne na pochodoch za život, ktoré majú v Chorvátsku obrovskú účasť a konajú sa v jeden rok vo viacerých mestách. Ja som sa v minulosti účastnil podobnej akcie na Slovensku raz, no za seba poviem, že nie som priaznivcom a vyznavačom agendy, ktorá pochod organizuje.

 

Chorvátskych fanúšikov som teda v minulý piatok rozospieval. Boli príjemne prekvapení a skupinka spievali so mnou a natáčali si ma. Zaspieval som však aj Slovákom, a to pieseň od skupiny Desmod -Som na tebe závislý. Čo sa týka posprejovaných stien, mrzí ma, že tí čo si ich prečítajú budú asi zas len zaraďovať Chorvátov k pravým Balkáncom. Myslím si, že to nie je celkom tak. Oblasť na severe Chorvátska, tzv. Medjimurje (Medzimursko) s centrom v mestečku Čakovec je v rámci Chorvátska najvyspelejšia, pretože je tu najviac priemyslu na počet obyvateľov.

 

Odskočil som od futbalu veľmi ďaleko. Možno je tento text celý chaotický. Prial by som si, aby sme sa na Majstrovstvá Európy prebojovali práve s Chorvátmi, ak sa to vôbec ešte dá. Ale verím, že slovenskí fanúšikovia v Chorvátsku sa budú cítiť pri odvete bezpečne a dobre. Prejav nápisov som vytrhol preto, nakoľko hoci sme si jazykovo veľmi podobní, tak mentalita je u nás o dosť európskejšia, a na tom nemení nič fakt, že Chorvátsko navštívi ročne možno 50x viac turistov ako SR.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Minúta po minúte: Celoplošné testovanie Slovenska bude tento víkend

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.

Komentár Petra Schutza

Do análov hlavným vchodom

Ani päťtisíc odhalených v predpremiére nedáva odpoveď na záhadu, že načo je dobré plošné testovanie.


Už ste čítali?