Chorvátske a slovenské periodikum s rovnakou titulnou stranou náhodne?

Autor: Jakub Tinak | 23.9.2019 o 16:17 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  221x

Časopis Plus 7 dní má vo svojom aktuálnom čísle na titulke pani prezidentku Čaputovú a jej postup k postu. V rovnakom týždni má na titulke chorvátsky mienkotvorný týždenník Globus na titulke chorvátsku prezidentku a jej cestu.

Chorvátsky mienkotvorný dvojtýždenník Globus - 11.09- 22.09.2019

Image result for Globus naslovna stranica

Žiaden z chorvátskych prezidentov nedokázal doteraz vyplniť dlhoročný 5 ročný mandát a počas 60 mesačného prezidentovania si najprv vybudovať a potom aj udržať autoritu šéfa krajiny.Chorvátsko bolo v deväťdesiatych rokoch unavené z vojny a autoritárskej vlády prvého prezidenta Franja Tudjmana. Mesićov nasledovník Ivo Josipović sa pokúšal zachovať si imidž seriózneho štátnika, ktorý nestráca drahocenný čas nezmyselným premávaním sa krajinou a zahraničím.

 

Prvá prezidentka žena- Kolinda Grabar Kitarović začala v úrade vo februári 2015. Už pri inaugurácii sa jej udiali niektoré faux paus keď bol pozvaný mediálny glosátor krajnej pravice Velimir Bujanac, či protestujúcich obrancov vlasti, ktorí mesiace boli na protest ubytovaní v stanoch pri sídle vlády. Tým sa jasne vyprofilovala vo svojich postojoch. Ona svojím štýlom vládnutia, mnohými grafmi, nepredvídateľnými reakciami, vnášaním množstva osobného do funkcie hlavy štátu. Že je reč o celkom inej šéfke štátu ukázala hneď prvý deň vo funkcii, kedy na verejných stránkach prezidentského úradu zverejnila svoj životopis, z ktorého bolo možné sa "dozvedieť", že bola dieťaťom prírody, že umne lozila po stromoch a že sa bála iba žíhľavy a žiab.

 

Čoskoro začala robiť z úradu prezidentky show, fotografujúc sa a nezmyselne využívajúc sociálne siete. Fotila sa ako šoféruje kombajn, ako dláždi chodník, maľuje steny, objíma sa so psom, ale vie aj narábať so zbrojou. Pri istej príežitosti sa fotila aj za kormidlom trajekta, čo vyvolalo len negatívne reakcie a prepravná spoločnosť musela vysvetľovať, že plavba cestujúcich bola počas jej "kormidlovania" absolútne bezpečná.  Nasledovali mnohé gratické materiály. Hoci je to zakázané, prezidentka odfotografovala volebný lístok, aby zrejme všetkým dala na vedomie, koho volila na parlamentných voľbách. Na štadiónoch sa správala ako fanynka, no so špeciálnymi privilégiami, pretož nemôže každý fanúšik po zápase ísť a fotiť sa a objímať futbalistov, či víťazov tenisového Davis cupu.

 

Vpadala zbytočne aj do bizardných situácií: išla sa ospravedlniť rodičom, lebo ich deťom darovala čokolády, ktoré sú - pomyslite si- vyrobené v Srbsku alebo keď sa pri návšteve Nového Zélandu fotila popri dome hobitov alebo keď pre rakúske noviny tvrdila, ako trpela v bývalej Juhoslávii, lebo bol na policiach v obchodoch len jeden druh jogurtu.

 

Koniec mandátu a vstup do novej prezidentskej kampane Kolinda Grabar-Kitarović  zaznamenala teraz už famóznym estrádnym nástupom na štátnej slávnosti v Knine 5. augusta. Najprv držala neobyčajne dlhú, čudnú a z veľkej časti nezmyselnú reč. Miešala chorvátsky a anglický jazyk, hosťke z USA sa prihovárala v štýle súkromnej zábavy alebo oslavy a nie k štátnickej návšteve. Sociológ univerzity v Zadare hovorí, že štýl vládnutia Kolindy-Grabar Kitarović sa môže primárne objasniť populistickým reflexom, ktorý protokol podriaďuje tomu štýlu správania sa, ktorý sa považuje za "ľudový".  Vari najznámejšie scény z jej mandátu, ktoré si bude pamätať zahraničie boli najskôr v januári 2017, kedy na summite NATO, Kolinda Grabar-Kitarović využila moment "nepozornosti"  nemeckej kancelárky Angely Merkel a dokázala sa odfotiť so samotným prezidentom USA Donaldom Trumpom. Ešte známejšia bola scéna z majstrovstiev sveta vo futbale 2018 v Rusku, kde počas finále, za neustáleho povzbudzovania "Vatrenih" po samotnom zápase vybehla na plochu a v spotenom chorvátskom šachovnicovom drese blahoželala francúzskemu prezidentovi Macronovi.

 

Odborník na styk s verejnosťou Aunedi Medek hovorí, že napriek vážnym prehmatom a faux paus a premenou funcie hlavy štátu na show sa Kolinda- Grabar Kitarović dokázala priblížiť obyčajnému človeku a svojím spôsobom touto teatralizáciou funkcie dokázala získať sympatie veľkej časti občanov.  Samozrejme, nie všetkými politickými štatistikami prešla beztrestne. Ku koncu mandátu jej rating dosť padol, najmä po vstupe populárneho umelca Miroslava Škora do prezidentskej kampane.  Prezidentka Chorvátska však v tejto krajine rozhodne nezačala v tejto krajine proces estrádnosti v politike. Sú tu aj iné subjekty ako strana Živi zid (Živý múr), Milan Bandić - záhrebský starosta. Pre jedných je prezidentka Chorvátska ženou - matkou, "kráľovnou Chorvátov", pre iných osoba, ktorá si kradne miesto v sférach show, podlieza určitým skupinám obyvateľstva a nemá jasnú mienku o ničom, čo by mohlo ohroziť jej druhý mandát. Z druhej strany, spôsob, akým médiá vytvorili jej obraz je iný, ako pri mužských hlavách štátu.

 

Na záver, k jej charakteristikám patrí spev. Už pri spomenutom summite NATO si zaspievala s mužskou vokálnou skupinou - klapou. Faux paus zažila aj na premiére baletu Labutie jazero, kedy nešťastne po odohraní vystúpila na pódium a "získala" kyticu, ktorá ale nebola adresovaná jej a rovnako tak ani nepomohla jej poklona "publiku", lebo to netlieskalo v tej chvíli jej, ale účinkujúcim. No, a po slávnom finále MS vo futbale sa nezdržala a v zákulisí spievala s hráčmi piesne kontroverzného speváka Thompsona. V katolíckom rádiu zaspievala svoji najobľúbenejšiu duchovnú pieseň "Kristus- trpiteľ". Žiaľ, nevyhla sa ani konfliktu s novinárom, keď mu v priamom prenose chcela vziať mikrofón, ako reakciu na otázku, prečo zmenila stanovisko k Marakešskej dohode.

 

19.09. 2019 PLUS 7 dní, Slovensko

Plus 7 dní

 

 

Ideálny politik je silná osobnosť - dokáže osloviť väčšinu, je nesmierne skromný, až tichý človek, žiadne "veľké ego", za každých okolností je úprimný. Koučka politikov Veronika Fajbíková však kontruje, že dokonalý politik neexistuje. Z kandidátky, pôvodne do počtu, Zuzany Čaputovej, sa stala súčasná hlava štátu. Avšak ani tá sa nezjavila len tak.

 

Keď vložím svoj osobný dojem k pani Čaputovej, tak si ju ledva hmlisto vybavujem v tej kauze pezinskej skládky, aj keď som túto kauzu sledoval ako máloktoré na TA3 dosť podobne. Preto pre mňa nastala akási "Stunde Null" odkedy sa stala pani Čaputová prezidentkou a sledujem aspoň veľmi povrchne už len jej prezidentské kroky. Z toho, čo som sa dočítal v periodiku, ktoré veľmi zriedka kupujem, ma zaujala veta pani Čaputovej, že nám nechce vládnuť, ale slúžiť.

 

O prezidentke Grabar Kitarović som už uviedol, že prešla diplomatickými misiami a že bola politicky vyprofilovaná, a teraz pred koncom jej prezidentovania sa k materskej strane (HDZ) opäť hlási.

V článku som si postrehol, že cesta z aktivistickej sféry do politiky je novým trendom a neplodí tak profesionálnych politikov. Dobrý politik musí vedieť, čo chce. A  musí si dopĺňať vedomosti, tak ako právnik si dopĺňa vedomosti o novelách, lekár chodí na konferencie, stretáva sa s kolegami z odboru, atd.

 

Komunikácia s voličom je pre politika alfa a omega, Mnohí nie sú najzdatnejšími rečníkmi, no niektorí, podobne ako český neúspešný kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg, za ktorým bol silný príbeh. Slovenskú politiku sledujem veľmi málo. Ale na Zuzane Čaputovej sa mi páči, že nepodľahla lobby ani LGBT, a nebola, pokiaľ viem ani na tzv. Pochode za život. Verím, že je obklopená schopným tímom. A pani Grabar- Kitarović som si dovolil opísať len preto, že prakticky v časovo identickom čísle mali dva mienkotvorné časopisy Chorvátska a Slovenska skoro navlas rovnaké titulky o prezidentke -žene.

 

Pripravujem svoj prvý preklad knihy z chorvátskeho jazyka, ktorý sa musím pokúsiť ponúknuť, nakoľko nemám oficiálne štátnice. A pripravujem tiež zopár rozhovorov s maďarskými  Chorvátmi, z Mosonsko - Sopronskej župy, začiatkom decembra 2019.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Celoplošné testovanie Slovenska bude budúci víkend

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.


Už ste čítali?